Kiedy powinnaś zmienić plan treningowy?

W codziennej pracy, stale spotykam się z kobietami, które nie mogą przestać narzekać na przebieg swoich treningów. Najczęstsze powody do niezadowolenia, to brak efektów treningowych lub uczucie silnego zmęczenia, rozbicia lub nawet objawy grypopodobne, które towarzyszą przetrenowaniu.

Moim zdaniem, każda kobieta powinna dobrać trening odpowiednio do swoich możliwości fizycznych, a nie, opierać się na cudzych planach, publikowanych na przykład w internecie. Jeśli masz już swój plan i starasz się go realizować, ale nie powoduje on zdrowego zmęczenia ani zauważalnych efektów, być może, konieczne jest zwiększenie jego intensywności. Możesz to zrobić na wiele sposobów – od częstszych ćwiczeń, do zmiany obciążenia czy zwiększenia ilości serii.

Zbyt intensywny trening może powodować problemy z regeneracją mięśni, która skutkuje nie tylko brakiem efektów, ale także utratą motywacji do ćwiczeń, silnym zmęczeniem i bólem mięśni. W takiej sytuacji, nie tylko powinnaś zmienić swój plan treningowy (mniejsza częstotliwość treningów i obciążenie), ale także, swoją dietę. Być może jest w niej zbyt mało białka i węglowodanów i wydatek energetyczny organizmu jest zbyt duży.

Jeśli uprawiasz sporty wytrzymałościowe, sygnałem do zmiany planu treningowego powinien być ból pojawiający się podczas ćwiczeń, silne zmęczenie mięśnie czy uczucie wypalenia treningami. Częstym błędem początkujących osób, jest stawianie sobie zbyt ambitnych celów i porównywanie się z innymi osobami. Pamiętaj o tym, że najważniejszym celem treningu, powinno być zachowanie zdrowia i prawidłowej masy ciała, a nie, tylko zwiększenie cyferek, które opisują intensywność wysiłku.