Zaczynam ćwiczyć – jak poprawić pewność siebie?

Kobiety, które ćwiczą nieregularnie, lub uprawiają sport od niedawna, zwykle nie są pewne tego, czy wszystko robią dobrze. Osobiście trenuje od kilku lat i wiele rzeczy, przychodzi mi automatycznie i nie muszę się nad nimi zastanawiać, jednak rozumiem niepewność, która towarzyszy pierwszym wizytom na siłowni. Poniżej kilka porad, które pomogą przemóc lęk i poprawić pewność siebie.

Ustal niewymagający plan treningowy i go zrealizuj – na początku, nie wiesz, na jak duże obciążenie możesz sobie pozwolić. Nie przeciążaj się i wykonuj ćwiczenia dopiero po odpowiednio intensywnej rozgrzewce. Gdy uda Ci się ćwiczyć przez kilka dni zgodnie z planem, poczujesz się znacznie bardziej pewna siebie.

Poproś o pomoc, przy obsłudze maszyn treningowych – na siłowni możesz zapytać o to kogoś z obsługi, lub ćwiczącą koleżankę. Pewność tego, że prawidłowo wykonujesz różne ćwiczenia, sprawi, że będziesz trenować z większym zapałem.

Trenuj częściej, ale z mniejszą intensywnością – długotrwałe treningi ze zbyt dużym obciążeniem sprawiają, że przez kilka dni czujesz obolałe mięśnie i nie masz siły do kolejnych ćwiczeń. Przetrenowanie, to pewna droga do urazu oraz zniechęcenia. Zmniejsz obciążenie i trenuj częściej, ale nieco krócej.

Rozwijaj wiedzę na temat treningu – moim zdaniem, powinnaś czerpać informacje nie tylko z Internetu, ale także z książek na temat treningu i prawidłowego żywienia.

Kontroluj wagę i obwody ciała – nic tak nie zwiększa Twojego apetytu na kolejne ćwiczenia jak świadomość, że dają one widoczne efekty.